Вінницький Інститут Економіки, ВІЕ

Свято писанки у ВІЕ ТНЕУ

Чим здивувати коханих на Великодні свята? Що потрібно зробити, щоб привернути удачу на свою сторону? І як вберегти найрідніших людей від злих поглядів та всілякої нечисті?

Не потрібно вдаватися до закордонної практики та купувати різні амулети з чудо-камінням або фігурки святих тварин. Все набагато простіше. Якщо ви дійсно бажаєте добра та божого благословення для своїх близьких – напишіть писанку. Ніякий чудо-камінь чи око змії у вигляді підвіски не зрівняється з чудодійною силою української писанки. І це буде не лише оригінально, а ще цим ви зможете довести, що задля добробуту дорогої людини ви ладні на все.

Історія писанки сягає часів трипільської культури. З тих пір писанка для нашого народу була найкращим оберегом. Цивілізація та технологічний ріст намагаються змінити свідомість людей, проте у скрутні моменти всі не втрачають надію на допомогу вищих сил.

У Вінницькому інституті економіки Тернопільського національного економічного університету напередодні Великодня щорічно відбуваються майстер-класи з написання традиційних писанок. Ось і цього року виготовлення писанки викликало надзвичайне зацікавлення серед студентів та викладачів, особливо серед першокурсників. Для того, щоб створити атмосферу давнини, студенти та викладачі були одягнені у вишиванки – це неодмінний атрибут свята.

Магія писанки твориться на сирому свіжому яйці, але новачкам у писанкарській справі краще вчитися на видутках, з ними легше працювати: вони швидше прогріваються і обтираються, а також краще зберігаються. В музейних колекціях ви також можете побачити видутки. Писанка зроблена з видутки – вічна, звісно ж, якщо не перевіряти її на міцність. Хоча правильно зроблена писанка зі свіжого сирого яйця також може зберігатися роками. Магічна дія справжньої писанки триває рік. Проте, іноді зі справжньою писанкою трапляється неприємність і вона чомусь лопається. В народі вірять, що таким чином писанка забрала на себе частину неприємностей, хвороб, невдач і вберегла від них людину чи родину, яким була присвячена. Зіпсовану писанку або старі писанки, які відслужили своє, слід закопати у землю, їх не можна викидати у смітник.

Видутка – це яйце порожнє всередині, яке не повинно мати жодних пошкоджень, тріщин, дірочок та подряпин. Як же добитися такого результату, на перший погляд – це здається нереально. Але у ВІЕ ТНЕУ все стає реальним! Потрібно в сирому яйці зробити дві дірочки – зверху та на дні яйця – і за допомогою голки або шприца видути (витягнути) зсередини весь вміст. А для того, щоб знову зробити його цільним – просто розігрівши віск над вогнем – кількома краплями залити дірочки. І ось чудо – видутка готова! Їх студенти заготовили заздалегідь вдома.

Це трохи дивно, що студенти економічного інституту, які вирішили присвятити своє життя вирішенню економічних проблем, займаються рукоділлям. Але це так цікаво, бо не можна жити лише тим, щоб отримувати високі бали з макроекономіки та вищої математики, потрібно розвиватися різнобічно.

Всю ситуацію щодо різнобічного розвитку особистості рятує доцент ВІЕ ТНЕУ, кандидат історичних наук Світлана Олександрівна Творун, яка й довела всім, що виготовлення писанки – не лише історична традиція, а й дуже цікавий та не такий вже й складний процес. Вона не вимагала від учасників вміння професійного малювання, а показала приклади елементарних символів, які мають своє значення, і пояснила як правильно виготовити писанку, щоб вона мала силу оберегу. Студенти та викладачі вже самостійно обирали дизайн свого великоднього яйця. Кожен визначав, яку чудодійну силу придати власноруч виготовленій писанці.

Преважна більшість дівчат обрали за основний елемент розпису дубовий листочок. Такі писанки зазвичай дарують хлопцям, в тому числі і тим, яким чіпляли колодки на свято Колодія: «А щоб сильним був і дужим, мав гарного чуба, парубкам і чоловікам пишуть листя дуба». Багато писанок було прикрашено символом неперервності роду – хвилястими лініями з вкрапленнями, а також сваргами – знаками божого захисту, квітами та віночками – знаками дівочої краси, 40-клинцями – символом багатства, успішного ведення господарства і достатку. Покровителем мудрості, таланту і чоловічої плідної сили був Велес, а знаком цих чеснот на писанках є вужик (сигма, кривулька). Жіночі фігурки із піднятими вгору руками, а також вазон у горщику забезпечать заступництво Великої Богині (Макоші), яка опікується дівчатами, жінками, сприяє вдалим шлюбам і теплим сімейним відносинам. У писанкарстві існує ще сила-силенна різноманітних знаків, кожен з яких несе у собі сокровенні побажання і пам'ять народу.

То ж не залиште своїх близьких та дорогих вам людей без оберегу і подаруйте їм частину своєї душі та тепла. Бухгалтерія, економіка та фінанси у ВІЕ ТНЕУ – це не тільки вивчення економічних законів, а й бурхливе студентське життя, наповнене різноманітними подіями та такими яскравими заходами, як свято Писанки.

Анастасія Шпендюк, студентка Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету гр. ОП – 11/

Фото Юлії Рибалко, студентки Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету гр. Ф - 11/